Erityisesti kansainvälisille sijoittajille ja pankeille suunnatut valtion velanoton neljännesvuosikatsaukset julkaistaan ensin englanniksi. Suomeksi ja ruotsiksi katsaukset julkaistaan heinäkuun aikana.
Katsauksen pääkohdat:
— Valtio suunnittelee uuden euromääräisen viitelainan liikkeeseenlaskua vuoden kolmannella neljänneksellä, todennäköisesti 5-7 vuoden maturiteetissa.
— Tulevan kvartaalin huutokauppapäivät on julkaistu.
– Valtiokonttorin arvion mukaan 62 % vuoden pitkäaikaisesta varainhankinnasta on tehty kesäkuun loppuun mennessä.
— Suomen talous toipuu, mutta epävarmuus ja kauppakiistat varjostavat talouden näkymiä. Valtiovarainministeriö ennustaa Suomen BKT:n kasvavan 1,0 % tänä vuonna, 1,5 % ensi vuonna ja 1,7 % vuonna 2027.
—Suomi on sitoutunut nostamaan puolustusmäärärahansa vähintään 3 prosenttiin BKT:sta vuoteen 2029 mennessä, ja osana NATO-liittoumaa, 5 prosenttiin BKT:sta vuoteen 2035 mennessä.
— Sustainable Development Report 2025: Suomi on edelleen kestävän kehityksen kärkimaa maailmassa
Lue koko artikkeli (englanniksi): Quarterly Review Q2/2025